Hosgeldin, misafir! [ Kayit | Girisrss

Vitrin ilani Ver
  • Bolu (0)
  • Kategori yok
  • Ordu (1)
  • Kategori yok
  • Urfa (0)
  • Kategori yok
  • Van (1)
  • Kategori yok

Obezite

Yazan 25 Aralık 2011 by in Blog | Yorum Yok

Obezite rahatsızlığı ya da genellikle halk arasında bilinen diğer adıyla şişmanlık.

Bireyin vücudunda gereğinden fazla miktarda yağ birikmesiyle beraber getirdiği rahatsızlıklarla beraber bireye çok büyük negatif bir şekilde etki eden bir hastalık durumudur.

Obezite hastalığı tamamen beslenme ve yanlış beslenme ile ilgili konularla ilişkilidir. Normal şartlarda besinlerle beraber alınan besin miktarı değerinin, metabolizma ve fizik aktivite ile dengelenememesinden kaynaklanan enerji bozukluğundan bireyin obeziteye yakalanma riski görülür.

Bu hastalık bazı yapılan tescilli araştırmlara göre, son 20 yılda dünyaca bütün toplumlarda olmak üzere büyük bir şekilde patlama derecesine varan bir artış göstermektedir. Bu olay özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde artık kaçınılmaz olarak şeklinde görülen bir durum söz konusu haline gelmiştir. Bizim Ülkemizde ise bu durum; kadınlarda üçte biri, erkeklerde ise beşte biri Obezitedir.

Obezitenin bir çok olarak çeşitlendirilen başlıca sebepleri aşağıdaki etkenlerdir;

Kalp büyümesi, ritim bozukluğu, kalp yetmezliği, varis, akciğer damarlarının kan pıhtısı sebebiyle tıkanması. Adet düzensizliği, iktidarsızlık, diyabet, cinsel hormon seviyesindeki azalma, polikistik over sendromu. İdrar Kaçırma, böbrek süzme sistemlerinin hasarlaşması, böbrek yetmezliği. Karaciğer yağlanması, siroz, safta kesesi taşı, reflü, bağırsak kanseri. Sinir sistemine bağlı olarak anini inme sonucu felç ve ölüm, hissizleşme ya da duyuda azalma ve artma, kronik başağrısı, karpal tünel sorunu, bunama. Cilt hastalıklarına başlı olarak çizgilenme ve çatlaklar, pişikler, selülit, katlantı yerlerinde koyulaşma, lenföden. (fil hastalığı) Solunum sistemi olarak nefes darlığı, obstrüktif uyku apnesi, yetersiz havalanma, astım, hipertansiyon. Kas iskelet sistemi, gut hastalığı, hareket etmede zorlanma, eklem yerlerinin ağrıması ve iltihaplanması, bel fıtığı ve bel ağrısı gibi sorunlar. check up

Obezite son derece önemli ve tedbirli olunması gereken bir hastalıktır. Aksi takdirde zamanında müdahale edinmezse birey günden güne daha fazla enerji tüketmeyerek dengesiz beslenmesine devam edecek ve aldığı besin değerlerinin miktarı vücudunda haddinden fazla yağlanmaya sebebiyet verecektir. Bu nedenle obezite hastalıklarında zamanında önlem alınmazsa, besin değerlerinin haddinden fazla olmasından ötürü; kalp ve damarların tıkanmasından dolayı sonuç ölüm dahi olabilir. Ölüm olmasa dahi bireyin yaşamını da kısaltabilir. Bu yüzden mutlaka uzman bir diyetisyen doktoru kontrolü eşliğinde birey dengeli beslenmesine önemli derecede dikkat etmelidir.

1959 toplam okuma, 1 Bugun

  

Bir Cevap Yazın


2 + 6 =


Warning: Missing argument 2 for wpdb::prepare(), called in /home/checkup/public_html/wp-content/themes/classipress/includes/sidebar-popular.php on line 30 and defined in /home/checkup/public_html/wp-includes/wp-db.php on line 992

There are no blog articles yet.

Kategoriler

  • Kategori yok