Hosgeldin, misafir! [ Kayit | Girisrss

Vitrin ilani Ver
  • Bolu (0)
  • Kategori yok
  • Ordu (1)
  • Kategori yok
  • Urfa (0)
  • Kategori yok
  • Van (1)
  • Kategori yok

Rektum Kanseri

Yazan 19 Aralık 2011 by in Blog | Yorum Yok

Rektum Kanseri .. Kolon- rektal kanseri genellikle Amerikada bolca rastlanan 2. kanser tipidir. Bayanlarda ve Baylarda görülme oranı yaklaşık olarak aynı civardadır. 1 Sene içerisinde ortalama 140 bin insana teşhis konulmakta ve bu insanlardan 60 bin civarı kişi hayatını kaybetmektedir…. Ülkemiz de ise olay biraz  farklıdır. Yöntemler geliştikçe tanıyı belirlemek daha olası bir düzeye gelmiştir. Bununla birlikte insanları bilinçlendirme çalışmaları artarak devam etmektedir. Aynı zamanda endüstriyel tarım ürünlerini daha fazla tüketmeye eğilim gösterdikçe hastalığın görülme oranı fazlalaşmıştır. İç organlarda görülen kanser tiplerinin arasında erken tanı olgusundan yararlanan kanser türüdür. Tarama testlerinde hastalık oluşmadan da tespit edilebilmektedir. Poliplerde gelişen bu hastalık polip ile kolonoskopi yardımıyla saptanıp alınır. Gelişmesi olası dokular bile bu sayede alınıp ileride hastalığın gelişmesi önlenmiş olunur.
Risk Taşıyan Kişiler: check up
Ellili yaşların üzerinde olan kişilerde görülmektedir. Ailesinde bu ve benzeri kanserleri geçirmiş olan kişiler risk altındadır. Rahim, yumurtalık ve meme kanserini geçirmiş kadınlarda görülme oranı fazladır.
Korunma Yolları:
Risk altında olan kişiler özellikle de tarama işlemi yaptırmalıdırlar. Bol lif içeren besinler tüketmeleri gerekir. Alkol ve sigara kullanımı terk edilmelidir. Günde muhakkak yarım saat kadar egzersiz yapılmalıdır.
Uygulanan Testler:
Tarama testleri özellikle de risk altında olan kişilere yapılmaktadır. Hastalığa neden genlikle poliplerden dolayıdır. Polipler kansere dönüşmektedir. Polipler bu nedenle daha kanser tepkisi vermeden polipektomi uygulaması ile alınmaktadır. Bu sayede hastalar yüzde doksan oranında iyileşmektedirler. Yaş aralığına göre belli testler yapılır. Buna göre kır beş yaşının üzerinde olan her birey yılda bir kere rektal tuşe muayenesi olmalıdır. Elli yaşın üstündeki bireyler yılda bir kez gaitada gizli kan testi ve üç veya beş yılda bir kolonoskopi ya da sigmoidoskopi uygulaması, beş yılda bir kolon grafisi yaptırmalıdır. Ailesinde kanser geçirmiş olan kişilerde kırk beş yaşını geçtikten sonra muhakkak üç yılda bir kolonoskopik tetkik yaptırmalıdır.

3903 toplam okuma, 1 Bugun

  

Bir Cevap Yazın


+ 7 = 13


Warning: Missing argument 2 for wpdb::prepare(), called in /home/checkup/public_html/wp-content/themes/classipress/includes/sidebar-popular.php on line 30 and defined in /home/checkup/public_html/wp-includes/wp-db.php on line 992

There are no blog articles yet.

Kategoriler

  • Kategori yok