Hosgeldin, misafir! [ Kayit | Girisrss

Vitrin ilani Ver
  • Bolu (0)
  • Kategori yok
  • Ordu (1)
  • Kategori yok
  • Urfa (0)
  • Kategori yok
  • Van (1)
  • Kategori yok

Sedef

Yazan 30 Aralık 2011 by in Blog | Yorum Yok

Sedef :

Dünyada toplumlarca sık rastlanan ve Halk adıyla bilinen adı Sedef hastalığı günümüzde iyice yaygın hale gelmiştir. Tıp adı ile Psoriasis, sık rastlanan kronik nüksedici ve değişken klinik özellikleri olan bir deri hastalığı olmaktadır. Keskin sınırlı, evitemli plak ve papüller üzerinde yerleşmiş parlak, beyaz kabuk renginden dolayı halk arasında “sedef hastalığı” adıyla anılmasına sebebiyet vermektedir.

Sedef hastalığı kimlerde görülür soruna aşağıdaki yanıtlar maddeler halinde sırasıyla sıralanmıştır;

Klasik Sedef Hastalığı (Psoriasis vulgaris) özellikle diz ve dirsekte, kalça bölgesinde, vücudun sürtünmeye daha çok maruz kalan bölgelerinde kızarık, kepekli plaklar şeklinde ortaya çıkabilir.
Vücudun katlantı bölgelerini (kasık, göğüs altı, koltuk altı, göbek, sünnet derisi) tutabilir. Sadece bu bölgelerde sınırlı kalabilir.
Deri ekleri (saç ve tırnak) tutulumu ile sınırlı olabilir. Saç tutulumu saç dökülmesi yapmaz. Tırnak tutulumunda tırnakta noktalanma, erime, kepeklenme görülebilir.
Sadece avuç içi ve ayak tabanını tutabilir. Bu bölgelerin tutulumu, Sedef Hastalığının buradaki özel ter bezlerini etkilemesi ile açıklanabilir.
Sedef Hastalığı eklemleri tutarak “Sedef Romatizması” oluşturabilir. Tüm romatizmal hastalıkların %10’nu Sedef Hastalığına bağlı olarak oluşmaktadır. Sedef Hastalığının belki de en önemli tutulum yeri, yarattığı sonuç itibarı ile, eklemlerdir. Sedef romatizması çok ağır eklem bozuklukları yapabilir.
Sedef Hastalığı tüm deriyi tutabilir. Bu, Sedef Hastalığının ağır seyreden bir şeklidir. Bütün deri kırmızıdır. check up
Sedef Hastalığı deri üzerinde iltihabi görünümde seyredebilir. Bu çeşit rahatsızlıkta kızarık zemin üzerinde, toplu iğne başı şeklinde, çok sayıda, küçük iltihabi lezyon gözlenir (İltihabi Sedef Hastalığı mikrobik bir hastalık değildir).

Sedef hastalığının nedeni ve belirtisi;

Etiyolojisi üzerinde yapılmış birçok çalışmalara rağmen halen nedeni bilinmeyen hastalıklar arasında yerini korumaya devam etmektedir sedef hastalığı. Bu konu hakkında birçok faktörler ortaya atılabilmektedir. Bu faktörlerden birisi ve en etkilisi olarak ise; tek olarak veya birden fazlası kalıtsal zeminde bir araya gelerek hastalığı başlatıcı bir yüklem üstlenebilirlik olabilmesidir. Sebebi, bireyin iç organlarından birinden birinin zarar görmesi sonucu olabilmesidir. Ayrıca sigarada sedef hastalığına en çok sebebiyet veren zararlı faktörlerden birisi olmaktadır. Bu sebeple aniden bireyin bedeninde önlenemeyen bir şekilde yaralar çıkar ve sedef hastalığının başlangıcı olmaktadır.

Sedef hastalığının tedavisi ise;

Hastalığın tedavisinde şimdiye kadar pek çok çeşitli ilaç ve yöntemler denenmiştir. Ayrıca bunlara her geçen gün yenileri eklenebilmektedir. Bunun nedeni etiyolojinin belli olmaması ve dolayısıyla nedene yönelik sağaltım yapılamadığı için bunların kısmen ya da tümüyle başarısız kalması durumu olmaktadır.

Sedef Hastalığı tedavisinde amaç en az yan etki ile en iyi sonuçları elde etmek ve belirtisiz dönemi mümkün olduğunca uzun sürdürme olmaktadır. Her Sedef hastasına önerilen tedavi bünyelerin farklılığı sebebiyetiyle aynı değildir ve her hasta için, uygun olan tedavi yöntemi belirlenmektedir. Genelde tedaviye, yan etkileri daha az olan ve deriye dıştan sürülen ilaçlarla başlanır. Bu uygulamalardan önce, kepek dökücü ilaçlarla yüzey temizlenir ve diğer ilaçların etkinliği arttırılır. Belirtilerin yaygın olduğu durumlarda ultraviyole ışını ile tedavi uygulanabilir (UVB, PUVA, vb.). Çok inatçı ve ağır tiplerde ağız yolu ya da iğne şeklinde uygulanan ve yan etki riski daha yüksek olan ilaçların takip altında kullanılması önerilebilir. Hangi tedavi uygulanırsa uygulansın tetikleyici etkenler aradan çıkartılmaya çalışılır. Banyodan sonra nemlendiriciler kullanılıp, derinin kuruma, kaşıntı ve zedelenmesi, dolayısıyla yinelemeler önlenmeye çalışılır. Sedef Hastalığı’nda lokal ve kabin PUVA tedavileri uygulanabilmektedir. Ayrıca sedef hastalığı uzman kontrolü altında olması gerekmekte ve buna göre ilaçları kullanılması bireyin yararına olacaktır.

1899 toplam okuma, 1 Bugun

  

Bir Cevap Yazın


+ 7 = 14


Warning: Missing argument 2 for wpdb::prepare(), called in /home/checkup/public_html/wp-content/themes/classipress/includes/sidebar-popular.php on line 30 and defined in /home/checkup/public_html/wp-includes/wp-db.php on line 992

There are no blog articles yet.

Kategoriler

  • Kategori yok