Hosgeldin, misafir! [ Kayit | Girisrss

Vitrin ilani Ver
  • Bolu (0)
  • Kategori yok
  • Ordu (1)
  • Kategori yok
  • Urfa (0)
  • Kategori yok
  • Van (1)
  • Kategori yok

Spor’un insana faydası

Yazan 25 Aralık 2011 by in Blog | Yorum Yok

Spor’un insana faydası Genel olarak bilinir ki spor tüm dünyada ve toplumlarca benimsenmiş bir yaşam olgusudur.

Bir birey daha dirençli bir vücut istiyor ve hastalıklardan korunmayı da ihmal etmemek gerektiğinin farkındaysa mutlaka sporu aksatmadan yapması gerekmektedir. Her bireyin sporu benimsemesi ve yaşlılıkta da sağlıklı bir yaşam sürmesi spor herkesin yaşamında önemli bir etken haline gelmektedir.

Spor’un diğer adı idman olarak da bilinmektedir. Kurallar göre, takımca ya da ayrı bir şekilde kişisel olarak gelişme, yarışma ve sağlıklı yaşamsal şeklinde yapılan bir takım spor faaliyetleri olmaktadır.

Spor, bireyin fiziksel, zihinsel ve aynı zamanda ise psikolojik olarak ciddi şekilde olumlu yönde etkilemekte olduğu tespit edilmektedir. Zeka oyunları da; iskambil, satranç vs gibi oyunlar ise zihinsel yetenek olarak kabul edilmektedir. Bunun dışında genel olarak çoğu spor dalları da zihinsel yetenek ve güç yeteneğini gerektirmektedir. check up

Düzenli ve sağlıklı bir şekilde kendince, ya da uzmanların belirlemiş olduğu rota itibariyle spor yapan bireylerde yaşamlarında olumlu değişiklikler ve pozitif olduğunu özellikle ise yaşlılıkta rahat ettiklerini gözlemlenmiştir.

Spor yapmayan insanlarda ise, çoğul olarak bitkinlik ve halsizlik esas nedenler arasında gösterilmektedir. Öte yandan monoton hayatın yanında her gün aynı şeyleri yapıp direk yemeği yedikten sonra televizyonun karşısına geçmesi bireyde çok tehlikeli vücudundaki yağlanmalara sebebiyet vermektedir. Bu yüzden hastalıklarda zaman içinde etkisini mutlaka göstermektedir. Çoğu hastalıklar spor eksikliğinden veya hiç yapılmamasından, kişinin vücuduna iyi bakmamasından kaynaklanmaktadır.

Spor veya spor dalları olarak toplumlarca bir çok şekilde incelenebilmektedir;

Artistik buz pateni
Atletizm
Atıcılık
At yarışı
Badminton
Basketbol
Beyzbol
Bilardo
Binicilik
Bisiklet
Boks
Bowling
Bungee jumping
Buz hokeyi
Eskrim
Jimnastik
Judo
Dağcılık
Dalgıçlık
Dart
Fitness
Futbol
Golf
Güreş
Hentbol
Kayak
Kaykay
Koşu
Kick Boks
Kriket
Kürek
Lakros
Maraton
Masa tenisi
Motor sporları
Okçuluk
Oryantiring
Paraşüt
Paten
Rafting
Rugby
Snowboarding
Sokak kızağı
Sörf
Su Topu
Tenis
Triatlon
Uçurtma kayağı
Voleybol
Yağlı güreş
Yelken
Yüzme

1983 toplam okuma, 1 Bugun

  

Bir Cevap Yazın


1 + = 7


Warning: Missing argument 2 for wpdb::prepare(), called in /home/checkup/public_html/wp-content/themes/classipress/includes/sidebar-popular.php on line 30 and defined in /home/checkup/public_html/wp-includes/wp-db.php on line 992

There are no blog articles yet.

Kategoriler

  • Kategori yok