Hosgeldin, misafir! [ Kayit | Girisrss

Vitrin ilani Ver
  • Bolu (0)
  • Kategori yok
  • Ordu (1)
  • Kategori yok
  • Urfa (0)
  • Kategori yok
  • Van (1)
  • Kategori yok

Terleme

Yazan 30 Aralık 2011 by in Blog | Yorum Yok

Terleme

İlk öncelikle terlemenin temel konusu; bireyin vücut sıcaklığını ayarlayabilmesidir.Ter salgılama sürecine terleme denilmektedir. Bu sebepten ötürü olsa üre gibi koku verici maddeler veya kimyasallar içermektedir.

Yetişkin bir bireyde ter bezlerinin sayısı toplam olarak 2 ve 5 milyon arası gibi bir değerde değişebilmektedir. Bu durumda bu ter bezlerinin yaklaşık 3 milyonu berrak ve kokusuz bir şekilde sıvı salgılayan ter bezleri olmaktadırlar. Berrak ter salgılayan bezlerin çoğu; ayakların tabanı ve ellerle beraber yüz bölgesinde bulunmaktadır. Koyu kıvamlı denilen ter bezlerinin türünün salgılanması ise; koltuk altı ve genital bölgeler gibi belirli yerlerde bulunmaktadır.

Ter kokusu ve salgılanması her bünyeye göre değişik şekillerde kendisini belli edebilmektedir. Örneğin; bir bireyde aşırı terleme sorunu varsa bu durum kendisini toplum içinde zorlu koşullara sokabilmektedir.

Terlemenin tedavi yöntemleri ise şu şekilde başarılı olabilmektedir;

Yaşam şekli değişikliği: Tuz ve baharatı azaltmak, pamuklu kıyafetler giymek.

Topikal artiperspirant metal tozları: Sık uygulama gerektirir ve ciltte iritasyon yaratabilir. chek up

Sistemik antikolinerjik ilaçlar: Kabızlık, görme bulanıklığı gibi yan etkilerinden dolayı sınırlı kullanımı vardır.

İontoforez: Haftada 2 ya da daha fazla tedavi gerekmektedir. El ve ayak tabanında kullanılabilir.

Cerrahi yöntem (endoskopik sympatektomi): Primer Hiperhidroz hastalarda sonda gelen tedavi seçeneğidir, Genel anestezi gerektirir. Axiller hiperhidroz, palmar hiperhidroz (el terlemesi) için bir seçenektir. Ciltte skar bırakır.

Botox yöntemi: Etkisi ilk hafta görülmeye başlar ve 4 – 7 ay sürer. Önemli bir yan etkisi yoktur. Güvenli bir yöntemdir. Yan etki olarak küçük geçici hematomlar, kollarda güçsüzlük olabilir.

Terleme nin toplum içindeki yadırganma açısından zararları vs olduğu gibi, birey açısından da oldukça yararı vardır. Ter bezlerinin yaydığı sıvının, birey vücuttan attıktan sonra buharlaştığı ve böylece aşırı sıcaklarda ısı belirgin dengesinin koruyabilmektedir. Terlemenin bir diğer faydası ise; insan vücudundaki üre, ürik asit, tuz ve diğer zararlı maddeler terleme yoluyla dışarı atılması olarak baş göstermektedir.

1771 toplam okuma, 1 Bugun

  

Bir Cevap Yazın


3 + = 10


Warning: Missing argument 2 for wpdb::prepare(), called in /home/checkup/public_html/wp-content/themes/classipress/includes/sidebar-popular.php on line 30 and defined in /home/checkup/public_html/wp-includes/wp-db.php on line 992

There are no blog articles yet.

Kategoriler

  • Kategori yok